Indonezyjska aktorka

Moja kolekcja lalkowa ostatnio ciut się powiększyła, ale nie o plastiki czy żywice. Prezenty, bo lalki, które do mnie przybyły to „gifty” z rożnych stron świata, to wyjątkowe okazy. Na pierwszy rzut pójdzie kukiełka Wayang Golek – lalka będąca jawajską aktorką „teatru cieni”.

egipt1

Wayang golek jest drewnianą lalką, rodzajem marionetki albo kukiełki, która jest kierowana poprzez drewniane patyczki przytwierdzone do rąk i jeden główny rdzeń przytwierdzony do głowy. Ta prosta konstrukcja lalki zadziwia możliwościami manipulacji oraz wszechstronnością użycia. Kukiełka ta jest nad wyraz ekspresyjna. Wayang Golek związana jest z kulturą Jawy – wyspy w Azji płd.-wsch. należącej do Indonezji. Niewiele wiadomo na temat dokładnego pochodzenia marionetki. Badania naukowe dowiodły, że prawdopodobnie pochodzi z Chin i została przywieziona na Jawę w XVII wieku. Najstarsze korzenie lalki sięgają północnej części Jawy skąd pochodzą  najstarsze muzułmańskie rody. Prawdopodobnie właśnie tam lalki te zyskały popularność opowiadając baśnie i legendy związane z religia i historią.

egipt2

Moja lalka ma 45 cm wysokości. Do rąk, jak przystało na prawdziwą Wayang Golok, dowiązane są specjalne kijki, które połączone są w stawach sznurkami, żeby można było je dowolnie układać. Głowa się obraca. W końcu to artykułowana lalka – pierwszoplanowa aktorka jawajskiego teatru.  Na specjalną uwagę zasługuje jej przepiękna, bogato zdobiona suknia. Jest cudna. Dziękuję Manguście za naprowadzenie mnie na odpowiedni trop prowadzący do wyjaśnienia pochodzenia tej lalki.

egipt4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.