fbpx

Indonezyjska aktorka

Moja kolekcja lalkowa ostatnio ciut się powiększyła, ale nie o plastiki czy żywice. Prezenty, bo lalki, które do mnie przybyły to “gifty” z rożnych stron świata, to wyjątkowe okazy. Na pierwszy rzut pójdzie kukiełka Wayang Golek – lalka będąca jawajską aktorką “teatru cieni”.

egipt1

Wayang golek jest drewnianą lalką, rodzajem marionetki albo kukiełki, która jest kierowana poprzez drewniane patyczki przytwierdzone do rąk i jeden główny rdzeń przytwierdzony do głowy. Ta prosta konstrukcja lalki zadziwia możliwościami manipulacji oraz wszechstronnością użycia. Kukiełka ta jest nad wyraz ekspresyjna. Wayang Golek związana jest z kulturą Jawy – wyspy w Azji płd.-wsch. należącej do Indonezji. Niewiele wiadomo na temat dokładnego pochodzenia marionetki. Badania naukowe dowiodły, że prawdopodobnie pochodzi z Chin i została przywieziona na Jawę w XVII wieku. Najstarsze korzenie lalki sięgają północnej części Jawy skąd pochodzą  najstarsze muzułmańskie rody. Prawdopodobnie właśnie tam lalki te zyskały popularność opowiadając baśnie i legendy związane z religia i historią.

egipt2

Moja lalka ma 45 cm wysokości. Do rąk, jak przystało na prawdziwą Wayang Golok, dowiązane są specjalne kijki, które połączone są w stawach sznurkami, żeby można było je dowolnie układać. Głowa się obraca. W końcu to artykułowana lalka – pierwszoplanowa aktorka jawajskiego teatru.  Na specjalną uwagę zasługuje jej przepiękna, bogato zdobiona suknia. Jest cudna. Dziękuję Manguście za naprowadzenie mnie na odpowiedni trop prowadzący do wyjaśnienia pochodzenia tej lalki.

egipt4