fbpx

SHINTA I RAMA

Lalki, które dziś Wam zaprezentuje, trafiły do mnie całkowicie przypadkiem i jestem niezmiernie dumna z ich posiadania. Sama bardzo długo nie mogłam uwierzyć w swoje niezwykłe szczęście. Warto pomagać podczas wyprowadzek.

***

Legenda Ramayana

Legenda przedstawia walkę pomiędzy dobrym królem Rama, a złym, okrutnym i paskudnym olbrzymem królem Rahvana. Żoną króla Rama była piękna królowa Shinta, która słynęła ze swojej wierności, dobroci i mądrości. Według legendy swoją niezwykłą urodą zachwyciła Króla Rahvana, który ją porwał i zabrał do swojego królestwa Alengka. Król Rama wspierany przez króla ptaków Jatayu i tysiące oddziałów małp dowodzonych przez białą małpę – księcia Hanoman zaatakował królestwo Alengka pokonując wroga i uwalniając żonę.

1

Legenda Ramayana jest jedną z najbardziej popularnych hinduskich opowieści. Dotarła do Indonezji razem z rozszerzającą się religią – hinduizmem. W następstwie zmian i wzajemnego oddziaływania lokalnych tradycji i wierzeń indonezyjska wersja legendy przetrwała ulegając niewielkim zmianom.

***

To właśnie królowa Shinta i król Rama. Te drewniane lalki to Wayang golek, rodzaje marionetek albo kukiełek, kierowanych poprzez drewniane patyczki przytwierdzone do rąk i jeden główny rdzeń przytwierdzony do głowy. Te przepiękne drewniane lalek są dość wysokie:  król ma 43 cm, królowa jest nieco niższa, jej wysokość to 40 cm.

3