Pamiątki z Polski

Spacerując uliczkami warszawskiej starówki i zaglądając do tamtejszych sklepików z pamiątkami zaskoczyła mnie ich różnorodność.

Większość z nas będąc w podróży stara się przywieźć z tego miejsca coś, co po latach przywoła wspomnienia i pozwoli wrócić myślami do tej konkretnej chwili. Pamiątka to przedmiot mający dla większości z nas wartość sentymentalną.

I tak w warszawskich sklepikach z pamiątkami można nabyć zarówno, bardzo ostatnio popularne magnesy na lodówkę, ale także folkowe gadżety ozdobione motywami z najbardziej znanych ludowych regionów Polski, takie jak: kurpiowskie kogutki, laleczki w stroju łowickim, drewniane figurki, naczynia ceramiczne ala Wocławek, góralskie kozuchy, narzuty i czapy.

Są tez pamiątki bardzie wyrafinowane, np. obrazki 3D – dioramy, przedstawiające wnętrze wiejskiej chaty, sklepiku, a nawet szopki bożonarodzeniowej.

Nie martwmy się zatem, że będąc w Zakopanem nie zdążyliśmy lub zapomnieliśmy nabyć góralskiej owieczki z dzwoneczkiem, bo spokojnie kupimy ją na straganie przy placu zamkowym w Warszawie.