Rodzina lalek Pullip
Pullip (z koreańskiego 풀잎 – źdźbło trawy, liść) to członek rodziny kolekcjonerskich lalek azjatyckich. Lalka w przyszłym roku będzie się mogła poszczycić osiągnięciem pełnoletności, narodziła się bowiem w 2003 roku w Korei Południowej, a jej twórcą jest koreański artysta Cheonsanga Cheonha. W tym też roku japońska firma Jun Planning po raz pierwszy wprowadziła ją na rynek.
Na początku 2009 r. firma Jun Planning przeszła zmiany w zarządzaniu i od tego czasu zaczęła działać w Korei Południowej pod nazwą Groove, Inc. Za kreowanie i opiekę artystyczną nad kolejnymi modelami lalek odpowiedzialna jest firma Ars Gratia Artis.
Twórcy Pullipów cenią sobie wyjątkowość, zawsze podążają za najnowszymi trendami i potrafią wykorzystać je w swoich produktach.
Podobnie jak popularne Barbie, lalki Pullip charakteryzują się plastikowym korpusem w skali 1:6 (wzrost ok. 30 cm), ale mają w przeciwieństwie do tej matelowskiej idealnie proporcjonalnej piękności, ponadwymiarową olbrzymią głowę, zajmującą ok.1:3 całej wysokości lalki.
Ich ciałka są artykułowane, co pozwala na ustawienie lalki w niemal dowolnej pozie, a wbudowany unikalny mechanizm gałek ocznych, pozwala im przesuwać oczy z boku na bok, a powiekom mrugać – wszystko to za pomocą dźwigni z tyłu głowy. Pullipy wydane po styczniu 2008 roku mogą nie tylko mrugać, ale także zamknąć oczy.
Zmiany wyglądu
Od swojego debiutu w 2003 roku lalka Pullip przeszła kilka gruntownych zmian i miała cztery razy modyfikowany korpus.
Wczesne Pullipy (pierwsze 10 wydań od lipca do grudnia 2003 r.) posiadały tak zwane ciałko typu 1, które charakteryzowało się widocznymi śrubkami. Pierwsze trzy wydania Pullip (Wind / Debut, Street i Moon) miały też niedoskonałą szyję, która łatwo łamała się pod ciężarem ponadwymiarowej głowy. Kłopot ten szybko został rozwiązany w późniejszych wydaniach lalki. Innym problemem tego typu ciałka były nogi lalki, połączone z dwóch plastikowych części, które często się rozklejały. Ponadto wszystkie Pullipki wydane na korpusie typu 1 miały ukorzenione włosy.
W styczniu 2004 roku wraz z wydaniem Pullip Venus, wprowadzono nowy korpus – typ 2, który charakteryzował się miękkim tułowiem, brakiem widocznych śrub i połączeń oraz stawami kulkowymi, które można było rozdzielić. Typ 2 miał bardziej realistyczne proporcje i do tej pory jest chyba najbardziej mobilnym, elastycznym i przegubowym oryginalnym korpusem lalki Pullip, jaki kiedykolwiek wydano. Podstawową wadą tego ciała było to, że miękki tułów wchodził w reakcje chemiczną z twardymi plastikowymi kończynami i innymi elementami ciałka, co powodowało ich topienie. Inne typowe problemy z korpusem typu 2 polegały na tym, że kończyny łatwo wypadały, a miękki tułów łatwo wyskakiwał ze stawu biodrowego. Tylko pierwsze trzy Pullipy wydane na body typu 2 (Venus, Savon i Nomado) mają ukorzenione włosy. Wszystkie kolejne wydania, począwszy od Arietty wydanej w marcu 2004 r. mają przyklejone peruki, które można było w razie potrzeby usunąć i zmienić.
Wraz z debiutem w sierpniu 2005 r. lalek Lan Ake i Lan Ai wprowadzono kolejny model ciałka – typ 3. Mimo, że bardziej wytrzymały niż jego poprzednie modele, typ 3 był najmniej ruchomym korpusem. Charakteryzował się także bardziej młodzieńczą rzeźbą ciała oraz przegubowymi stawami nadgarstków i kolan. Najczęstszymi problemami spotykanymi przez kolekcjonerów posiadający lalki na tym typie ciałka było pękanie nadgarstków, które występowało w Pullipach wydanych po styczniu 2007 roku, zaczynając od Pullip Stica. Dodatkowo, stawy stóp i kolan często łamały się podczas wyginania.
W styczniu 2009 r., lalka Neo Noir, wprowadziła na rynek kolejny korpus – typ 4, który produkowany jest do tej pory. Jest to ciałko bardziej artykułowane, wykorzystujące połączenia ze stawami za pomocą kołków wchodzących w specjalne otwory, po to, aby zapobiec pękaniu, które wystąpiło w korpusie typu 3. Typowe problemy z ciałkiem typu 4 to sztywne, skrzypiące stawy i kolana, które mogą się zgiąć do tyłu oraz łatwo wypadające z otworów kołki, powodujące częste wypadanie kończyn.
Nowe modele lalek Pullip wychodzą na rynek kilkanaście razy w roku. Okazjonalnie firma wypuszcza także limitowane edycje produkowane w ilości kilkuset do kilku tysięcy egzemplarzy. Każdy model ma swoje imię, unikalny styl i makijaż oraz stojak na lalkę i pudełko. Czasami w zestawie znajdziemy też dodatkowe akcesoria, pasujące do stylizacji lalki, takiej jak dodatkowy zestaw stroju, okulary, pasek, słuchawki itp. Do tej pory firma wydała już ponad 250 różnych wersji tej lalki.
Ikona stylu i aktorka
W 2006 r. Jun Planning zaczął także wydawać licencjonowane lalki Pullip oparte na postaciach z japońskiego serialu anime „Rozen Maiden”. Zaś od 2007 roku firma zaczęła tworzyć lalki oparte na współpracy ze znanymi projektantami mody i markami odzieżowymi, m.in. z japońskim awangardowym projektantem H. Naoto, czy japońskimi markami odzieżowymi tj. SunaUna, Lolita, Angelic Pretty czy „Baby, The Stars Shine Bright”.
Kilka modeli Pullipów powstało także, w ramach współpracy handlowej, w celu promowania znanych postaci fikcyjnych. Wśród rodziny Pullip możemy spotkać lalki wcielające się w postacie m.in. Hello Kitty, Asuki Langley Soryu z „Neon Genesis Evangelion”, Grell, Sebastian i Ciel z „Black Butler”. W 2009 roku firma Groove współpracowała z Disneyem. Efektem tych prac była seria lalek przedstawiających postacie z filmów Disneya, takich jak “Piotruś Pan”, Dumbo i Pinokio.
Pullip jako Piotruś Pan Taeyang jako Kapitan Hook
Trzy modele lalki zostały oparte na bohaterkach z filmów, w których główną rolę zagrała Audrey Hepburn, są to: Holly ze „Śniadania u Tiffaniego”, księżniczka Anna z filmu „Rzymskie wakacje” i Sabrina z filmu „Sabrina”.
Źródło: pullip.net
Kilka Pullipów powstało też w ramach współpracy z firmą YAMAHA produkującą oprogramowanie do syntezatora głosu zwane Vocaloid. Vocaloid to technologia i oprogramowanie, które umożliwia użytkownikom syntetyzowanie autentycznie brzmiącego śpiewu, poprzez wpisanie tylko tekstu i melodii.
Pullip Vocaloid Hatsune Miku Pullip Vocaloid SAKURA MIKU
Większość z tych lalek nie była produkowana w ramach limitowanej edycji, jednak ze względu na koszty licencji ich ceny są dużo wyższe od lalek produkowanych cyklicznie.
Rodzina lalek Pullip
Lalki Pullip z roku na rok zyskiwały coraz wiekszą popularność, a ich rodzina się powiększała. Flagową lalką z serii jest oczywiście Pullip, która w późniejszym czasie zyskała liczne towarzystwo. Pierwszym męskim towarzyszem Pullipa był Namu (나무, drzewo), który szybko został zastąpiony przez Taeyanga (태양, słońce).
Namu miał 34 cm wzrostu, a w latach 2004-2005 wydano siedem jego wersji. Pierwszy Namu, zwany Vispo, miał ukorzenione włosy, wszystkie jego kolejne wydania miały jednak przyklejone peruki. Ostatnim Namu, wydanym w maju 2005 roku, było „Happy Birthday Namu nr 2”, zwany także Geronimo.
Namu Vispo Namu Geronimo
W lutym 2006 roku na scenę wkroczył Taeyang, którego pierwsze wydanie nosiło nazwę MJ. Ciało Taeyanga jest takie samo, jak jego poprzednika Namu, różni się za to jego twarz i głowa. Taeyang ma dużo szerszą od Namu szczękę i podbródek. Podobnie jak Pullip, Taeyang ma oczy, które poruszają się z boku na bok i powieki, które mogą mrugać, wszystko za pomocą ulokowanej z tyłu głowy dźwigni. Począwszy od wydanego w sierpniu 2007 r. Taeyanga Hash jego oczy mogą też pozostać zamknięte. Lalek ma 36 cm wzrostu i od 2006 r. Jun Planning co roku wydaje od sześciu do siedmiu jego wersji. Niektóre lalki Taeyang są wzorowane na popularnych postaciach i celebrytach, np. Edward Nożycoręki jest licencjonowanym wydaniem opartym na tytułowej postaci filmu Tima Burtona.
Taeyang MJ Taeyang Richt
Taeyang przyprowadził ze sobą młodszą siostrę o imieniu Dal (달, księżyc), a ona z kolei swoją najlepszą przyjaciółkę lalkę Byul (별, gwiazda).
Dal po raz pierwszy pojawiła się w październiku 2006 r., a pierwsze trzy jej wersje – Drta, Fiori i Monomono – zostały wydane jednocześnie. Dal jest niższa od Pullipa, ma ok. 26 cm wysokości.
Charakteryzuje się specyficzną mimiką twarzy, tzw. ”fochem”, który w zależności od makijażu, peruki i stroju nadaje lalce buntowniczy, słodki lub smutny wygląd. Artykulacja ciała Dala jest podobna do tej zastosowanej w lalce Pullip. Jej oczy poruszają się na boki, ale się nie zamykają. Do tej pory wydano w sumie ponad 75 lalek tej serii.
Dal Katoya Dal Coco
Byul została wprowadzony na rynek w grudniu 2008 roku wraz z pierwszą swoją wersją o imieniu Eris. Byul ma typ ciała Dal, ale inną mimikę twarzy, jej usta tworzą specyficzny „dzióbek”. Podobnie jak Dal, Byul nie może zamknąć oczu, a jej wysokość wynosi ok. 26 cm. Od 2008 roku wydano ponad 25 wydań Byul.
Byul Princess Minty Byul Eris
W końcu do drużyny dołączył także Isul (이슬, rosa), a także Yeolume (열매, jagoda).
Isul jest młodszym bratem Pullip i został wydany po raz pierwszy w lutym 2011 roku. Pierwszy model został nazwany Apollo i był częścią serii lalek Pullip Steampunk. Podobnie jak Pullip, Isul ma oczy, które mogą poruszać się z boku na bok i powieki, które mogą mrugać i zamykać za pomocą dźwigni z tyłu głowy. Isul ma 29,5 cm wysokości. Od 2011 roku wydano ponad 30 jego wersji.
Isul Apollo Isul White Rabbit Steampunk
Wydana w lutym 2013 r. Yeolume jest profilowana na córkę Pullipa. Jest to najnowszy dodatek do linii lalek Pullip. Yeolume ma ok. 25 cm wzrostu, a jej pierwsze wydanie, o nazwie Podo, nosi mundurek szkolny z różowo-niebieską kokardką. Yeolume jest mniej więcej tego samego rozmiaru co Dal i podobnie jak Dal i Byul, jej oczy poruszają się na boki, ale nie mogą się zamknąć. Jednak w przeciwieństwie do Dal i Byula, konstrukcja ciała Yeloume jest inna, ponieważ posiada minimalne punkty artykulacji. Ręce i nogi Yeolume wyginają się (podobnie jak u lalek Blythe) i można ją do pewnego stopnia pozować.
Cała rodzina przedstawia się następująco:
Seria Pullip ma również dwie linie miniaturowych lalek tzw. Little Pullip i Dal oraz Little Pullip +. Posiadają one korpus w skali 1:12 i głowę w skali 1: 6. „Mini” wersje Pullipów mają około 11 cm wysokości, nie mają przegubowych łokci ani stawów kolanowych, ich buty są namalowane, a oczy nie poruszają się ani nie mrugają.
Little Pullip Purezza Little Dal Lepupu
Laleczki można jednak także dostosować do własnych wizji, zmieniając im perukę, czy też przekładając na artykułowane body.
Little Pullip Purezza na Obitsu 21 cm Little Dal Lepupu na Obitsu 11 cm
Stylizacja i wyobraźnia
Lalki z rodziny Pullip są przez kolekcjonerów często personalizowane. Do najczęstszych modyfikacji należą zmiany peruki, koloru oczu i zmiana body na mocniejsze, bardziej elastyczne np. firmy Pure Neemo lub Obitsu.
Niektórzy w dostosowaniu lalki pod swoją wizję idą dużo dalej, a mianowicie robią korektę makijażu, a nawet dokonują całkowitej zmiany wyglądu i kształtu twarzy, poprzez zmianę owalu, korektę nosa i ust. Jedynym ograniczeniem podczas stylizacji lalki zostaje nasza wyobraźnia.
Pullip Dita na Obitsu 27 cm Taeyang Timulus na Obitsu 27 cm
Ceny lalek i gdzie można je kupić?
Lalki z rodziny Pullip nie są tanie. Za nowe wydania trzeba zapłacić u producenta około 200 $, do tego dochodzą koszty opłaty celnej i podatku. Starsze modele są tańsze, ale to także wydatek w granicy kilkuset złotych.
W Polsce lalki można nabyć w serwisach aukcyjnych takich jak allegro lub ostatnio w nowo powstałym sklepie internetowym sklep.lalandia.pl – jedynego oficjalnego dystrybutora lalek tej serii w kraju. Sklep dopiero się rozwija ale sukcesywnie powiększa swoje zasoby poprzez sprowadzanie kolejnych modeli lalek. Możemy tam także zaopatrzyć się w wymienne korpusy oraz inne akcesoria, które czynią lalkowy świat jeszcze pełniejszym.
Materiał opracowany na podstawie: https://en.wikipedia.org/ oraz pullip.net.