Laleczki na smuteczki

Gwatemalskie dzieci zwierzają się ze swoich smutków specjalnym laleczkom. Opowiadają im o wszystkich swoich obawach, po czym kładąc się spać umieszczają je pod poduszką. Do rana wszelkie zmartwienia mijają, bo w nocy zabierają je owe panienki.

Oj… żeby to było takie proste, tak łatwo pozbyć się wszystkich swoich smutków. Najważniejsze do tego już mam. Laleczki są w moim posiadaniu. Metody jeszcze nie próbowałam ale kiedyś na pewno to zrobię.

3

Najfajniejsze jest to, że lalka z nadzwyczajną cierpliwością wysłucha twoich żalów i masz stuprocentową pewność, że nikt się o tym nie dowie. Tylko żalący się będzie wiedział, jak wielkim ciężarem jest obarczona.

Póki co, laleczkom na smuteczki zwierzają się moje plastiki.

4

***

DINE, czyli ludzie, jak plemię Navaho nazywa samych siebie, żyją dziś w największym indiańskim rezerwacie w Stanach Zjednoczonych. Szczegóły tradycyjnego stylu życia Indian Navaho były przekazywane z pokolenia na pokolenia i od wieków nie zmieniane więc przetrwały do dziś. Znaczna część mężczyzn i kobiet nosi tradycyjne welwetowe bluzy ozdabiane srebrnym i turkusowym pasem. Kobiety ubierają długie spódnice wykonane także z welwetu albo z bawełny. Navaho znani są ze swoich piaskowych obrazów, wyrobów złotniczych i ręcznie tkanych dywanów. U mnie zamieszkały ręcznie wykonane przez DINE indiańskie lalki w tradycyjnych strojach plemienia Navaho.

1

A niżej jeszcze jedna wykonana z lokalnych materiałów ręcznie robiona lalka – indianka.

indi

Lalki zostały kupione w Narodowym Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie poświęconym historii, życiu, językom, literaturze i sztuce tubylczej ludności obu Ameryk, w tym zwłaszcza amerykańskich Indian.

Nawiązując do treści tego posta, w Polsce także można spotkać Indian. Natknęłam się na nich w Ciechocinku, gdzie byli atrakcją dla rzeszy kuracjuszy.

inian

Trzeba im przyznać, że ubarwili bardzo to miasto.

ind3

Ich stroje tryskały kolorami, a ich występ cieszył się dużą popularnością.

inid2

UWAGA! W razie nagłych, beznadziejnych przypadków, w celu udzielenia pomocy doraźnej, mogę wypożyczyć laleczki na smuteczki. A nóż widelec pomogą!