Niesamowita Garda

Peschiera del Garda – niewielka turystyczna miejscowość w północnych Włoszech  w regionie Wenecja Euganejska nad jeziorem Garda. Miasto liczy niewiele ponad 10 tysięcy mieszkańców ale w czasie sezonu liczba mieszkańców zwiększa się kilkukrotnie.

Jedną z atrakcji tego miasta są prehistoryczne domostwa osadzone na palach, które od 2011 roku są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ponadto w miasteczku znajdziecie Sanktuarium Madonny z Frassino zbudowane wg legendy w miejscu gdzie chłop Bartolomeo Broglia, zaatakowany przez węża, zobaczył Matkę Boską która uratowała go przed atakiem węża. Zdarzenie miało miejsce 11 maja 1510 roku. Obecnie figura Matki Boskiej znajduje się w budynku sanktuarium. Ponadto Kościół w San Martino Vascovo, który uważany jest za jeden z najstarszych kościołów w diecezji Werona. Pierwsze informacje o kościele pochodzą z 1008 roku.

Ale oczywiście jedną z największych atrakcji jest jezioro. Piękne, duże, otoczone górami z czystą wodą i przepiękną roślinnością i krajobrazami. Jezioro Garda jest największym jeziorem we Włoszech, w północnej części kraju u podnóża Alp. Jest to bardzo przystępna lokalizacja dla podróżujących z Polski gdyż istnieje wiele bezpośrednich połączeń lotniczych z Warszawy, Gdańska i Poznania do pobliskiego Bergamo. Zatem maksymalnie 2 godziny lotu i odpoczywacie nad wspaniałą Gardą.

 

Jeszcze kilka słów o jeziorze. Ma ono długość 55 km oraz szerokość od 4 do 12 km w najszerszej części. Głębokość jeziora dochodzi do 346 metrów co stawia Gardę w czołówce najgłębszych jezior w Europie. Dookoła jeziora znajduje się wiele wspaniałych miasteczek oraz wiele atrakcji dla turystów. Należy wspomnieć choćby o parkach rozrywki i Aquaparkach do których należą Gardalandia, Movieland, Caneva, Parko la Quiete i wiele innych. Włosi bardzo lubią spędzać czas w tego typu atrakcjach stąd duża ich ilość w tej okolicy. To co przyciąga turystów nad Gardę to ciche, doskonale przygotowane i przede wszystkim bezpłatne plaże oraz czysta ciepła woda w jeziorze. Wszystko to powoduje, że urlop tutaj będzie naprawdę udany.

No i na koniec to co, przynajmniej dla mnie jest najistotniejsze, czyli doskonała, lekka i przesmaczna włoska kuchnia. Okoliczne restauracje i trattorie oferują wspaniałe dania regionalne i tradycyjne włoskie przysmaki. Oczywiście pizza włoska jest kompletnie inna niż serwowana w Polsce i musicie jej spróbować na początek ale nie poprzestańcie na tym. Koniecznie kontynuujcie kulinarną przygodę z różnymi rodzajami makaronów, tagliatelli, ryb, owoców morza no i obowiązkowo lodów. Ceny są naprawdę przystępne, a atmosfera i okolica zachwycająca. Czyli do zobaczenia nad Jeziorem Garda.