Lalka wolna od etykiet

Mattel – jedna z największych na świecie firm zajmujących się produkcją zabawek we wrześniu 2019 roku wprowadziła na rynek lalkę neutralną pod względem płci.

Fot.: MATEL

Lalki z serii „Creatable World” nie są jednoznacznie utożsamione z płcią męską czy żeńską, co pozwala dzieciom tworzyć własne postacie, z którymi się identyfikują. Ich wygląd nie wskazuje na konkretną płeć, włosy są krótkie, ale w zestawie mamy też długowłosą perukę oraz ubranka typu „unisex” takie jak bluzy, dżinsy i t-shirty. W przeciwieństwie do lalki Barbie, zabawki z serii Creatable World nie mają widocznych piersi ani wybrzuszenia w kroku. Lalkę można dowolnie zmodyfikować. W prosty sposób właściciel zabawki wykreuje z niej zarówno dziewczynkę jak i chłopca.

Fot.: MATEL

Według Mattela nowe lalki zostały zaprojektowane przez zespół ekspertów, rodziców i dzieci. Jak twierdzi Kim Culmone Senior Vice President w firmie Mattel Fashion Doll Design przeprowadzone przez koncern badania wykazały, że dzieci nie chcą, aby ich zabawki były podyktowane normami płciowymi. Zabawki są odzwierciedleniem kultury i kiedy świat wciąż celebruje pozytywny wpływ ideologii Gender, Mattel stwierdził, że nadszedł czas, aby stworzyć linię lalek wolną od etykiet.

Na linię „Creatable World” składa się sześć różnych zestawów zabawek. W zestawie znajdziemy jedną lalkę, dwie różne fryzury, dwa komplety ubranek, które można dowolnie łączyć i kształtować własne postacie. Wszystko po to, żeby dziecko samo zadecydowało, jakiej płci ma być jego zabawka. Na stronie producenta można zobaczyć, jak prezentują się poszczególne komplety.

W Polsce lalki „Creatable World” nie są dostępne. Mattel Poland nie zdecydowało się na dystrybucję zabawek z tej linii w naszym kraju.

Czy uważacie, że Mattel wykonał dobry ruch i jest to zgodne z oczekiwaniami społecznymi?