Muzeum zabawek w Pradze

Muzeum Zabawek (Muzeum hraček)mieści się przy ul. Jiřská 4 , w jednej z najpiękniejszych części Pragi – na Hradčanach.  W bardzo bliskim sąsiedztwie Złotej Uliczki i Katedry św. Wita.

Można tam podziwiać unikalną i dość liczną kolekcję starych zabawek, na widok których niejednemu z odwiedzających (oczywiście tych nieco starszych) przypomną się czasy dzieciństwa.

Na pierwszym piętrze możemy obejrzeć obszerny zbiór zabawek z dawnych lat. Są to m.in.: lalki, akcesoria z nimi związane, stare ozdoby świąteczne, samochodziki, zabawki drewniane, kolejki, pierwsze zabawki mechaniczne, karuzele  i wiele wiele innych. Oto kilka fotek:

Drugie piętro to prawdziwy rarytas dla fanów i kolekcjonerów kultowej lalki Barbie. Jest to przeogromna kolekcja pochodząca ze zbiorów Johanny Steiger. Ta imponująca wystawa prezentuje tylko oryginalne lalki – te najbardziej nam znane ikony kultury masowej. Na wejściu witają nas debiutantki z  1959:

Potem kolejno możemy zapoznać się z laleczkami z kolejnych dekad XX wieku, aż po te współczesne. Kolekcja naprawdę robi wrażenie.