Tradycjonalistka z Gruzji
Nie posiada ona gracji i gibkości współczesnej lalki typu Barbie, ale stylu to może jej ona pozazdrościć.
Ta tradycyjna gruzińska ręcznie robiona lalka, bo o niej będzie tu mowa, pochodzi z gruzińskiego sklepu z pamiątkami jakich wiele w Tbilisi.
Drewniana, sięgająca okołu 30 cm panienka posiada typowo gruzińską urodę. Ma ręcznie malowaną twarz – wyraziste i mocno zaznaczone oczy, różowe rumieńce i krwisto czerwone, pełne usta.
Aby opisać garderobę musimy zaczerpnąć troszkę wiedzy na temat tradycyjnego gruzińskiego kobiecego stroju. Suknie były szyte bardzo prosto, z lejącymi się rękawami, gorsetem ściśle dopasowanym w talii i szerokim dołem sięgającym samej ziemi, tak aby stopy były w całości zakryte. Używano drogich importowanych materiałów – jedwabiu, aksamitu lub satyny w zdecydowanych kolorach – czerwonym, białym, niebieskim, zielonym, brązowym, z reguły gładkich bez żadnego deseniu. Do ich ozdobienia używano pięknej i misternie wykonanej biżuterii, koralików, pereł, drogich kamieni, futer, koronek i srebrnych lub złotych haftów. Do tego dochodziło nakrycie głowy w postaci welonu podtrzymywanego przez nieregularną szeroką obręcz lub płaski czepek.
Ta lalka prezentuje właśnie tego typu bardzo różnorodny kobiecy strój. Ubrana jest w tradycyjne “kartuli kaba” (czyli gruzińską suknię). Długą, wąską w pasie, rozszerzającą się ku dołowi, w pasie przepasana ozdobną kolorową szarfą. Całości dopełnia zdobiąca szyję ozdobna biżuteria – kolorowe korale. Na głowie ma czepek, do którego przyczepiony jest ozdobny welon.
Prawdziwa z niej gruzińska tradycjonalistka.